Ulaştırma Dünyası Gazetesi Ulaşım Taşıma Haberleri
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Ulaştırma Dünyası

Site Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Sayac

 

   

Samsun Haber 

     Galip Öztürk    
Tiflis ve Bakü'ye yolcu taşıyan firmalar dikkat

Tiflis ve Bakü'ye yolcu taşıyan firmalar dikkat

Tarih 02 Nisan 2012, 11:17 Editör Ahmet Çelik

Gürcistan önümüzdeki haftadan itibaren çift izin belgesi ile

Gürcistan önümüzdeki haftadan itibaren çift izin belgesi ile hem kendi ülkesine, hem de Azerbaycan’a yolcu taşıyan Türk firmalarına 5 bin Lari para cezası uygulayamaya başlayacak.

Gürcistan Kara Ulaştırması Ajansı Direktörü Khmaladze, Türkiye’den Azerbaycan- Bakü’ye yolcu taşıyan firmaların ülkesinden transit geçmesi gerekirken, otobüslerine Gürci yolcuları da aldıklarını belirlediklerini belirterek, “Bugüne kadar İstanbul’dan Tiflis’e giden firmaların çift belge kullanıp Gürci ve Azeri yolcuları karışık taşıdıklarını tespit ettik. Çift belge kullanan otobüslere önümüzdeki haftadan itibaren 5 bin Lari para çezası uygulanacak” diyerek Türk taşıyıcılarını uyardı.

Türkiye-Gürcistan Kara Ulaştırması Komisyonu Toplantısı Ankara’da yapıldı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda, Türk heyetine Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu, Gürcistan heyetine de bu ülkenin Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanlığı Kara Ulaştırması Ajansı Direktörü Mikheil Khmalazde başkanlık etti. Gürcistan’ın Ankara Büyükelçisi Tariel Lebanidze’nin de hazır bulunduğu toplantıda, iki ülke arasında taşımacılık alanında yaşanan sorunlar kapsamlı şekilde ele alınırken, her geçen gün biraz daha artan karşılıklı ticaret ve taşımacılığın daha sağlıklı gerçekleştirilebilmesi için alınması gereken önlemler de masaya yatırıldı.

Toplantıyı kısa bir konuşma ile açan Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu, Gürcü heyeti Türkiye’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu, her zaman karşılıklı anlayış içinde geçen toplantılarda iki ülke taşımacılarının yaşadığı sorunların çözümü için önemli adımlar atacaklarını bildirdi.

Daha sonra söz alan Karayolu Düzenleme Kurumu Daire Başkanı İzzet Işık ise Türkiye ile Gürcistan arasında 2007 yılından buyana sürekli artan dış ticaret ve bunun sonucu olarak sürekli büyüyen taşımacılık faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Gürcistan Heyeti Başkanı Kara Ulaştırması Ajansı Direktörü Mikheil Khmaladze, de ülkesinin gümrüklerinden giriş yapan TIR ve otobüslerden Maliye Bakanlığı tarafından 200 Lari gümrük vergisi alındığı, bunun sadece Türk firmalarına uygulanan vergi olmadığını, ister Azerbaycan, ister Rus veya kendi ülkesinin taşımacılarının da aynı vergiyi ödediğini bildirdi.

Bu verginin Türk taşımacılar için bir yük olduğunu bildiğini, bunun çözümü için ilgili kurumlarla görüşmeler yaptıklarını ifade eden Khmaladze, “Şunu temin ederim ki, bir Gürci taşımacının sahip olduğu tüm haklarda yabancılar da, Türkler de eşit olarak faydalanmaktadır. Eğer taşımcılarınız farklı bir muamele görüyorlarsa bunları bize iletsinler, hemen çözmeye hazırız” diye konuştu. 

Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Ali Rıza Yüceeulu da, Türkiye’nin arzusunun bu konuda anlaşma sağlanarak iki ülkenin taşımacılarına karşılıklı uyguladığı bu vergiyi kaldırmak olduğunu bildirdi. 

5000 Lari ceza

Toplantının diğer bölümünde ise Türk heyetinin isteği üzerine Gürcü yetkililer, geçtiğimiz aylarda kamuoyunda gündeme gelen “Gürcistan’ın 8 Aralık 2011 tarihinden bu ülkeye giriş yapan Türk TIR’larına 5000 Lari trafik cezası uyguladığı” yolundaki haberlere toplantıda açıklık getirdi.

Gürcistan Heyeti Başkanı Khmaladze, ülkesinde Maliye Bakanlığı’nca yürürlükteki gümrük mevzuatında 8 Aralık 2011 tarihinde bir değişiklik yapılarak, usulsüz belge ile Gürcistan’a giriş yapan taşıma araçlarına verilen cezaların 500 Lari’den, 5000 Lari’ye yükselttiğini, bunun trafik cezaları ile ilgisinin olmadığını söyledi. Türkiye’den süresi dolan belgelerde taşımacının kendi başına tarih değişikliği yaparak veya eksik ve yanlış belge ile Gürcistan’a giriş yaptığını tespit ettiklerinin de altını çizen Khmaladze, “Gürcü polisi böyle bir usulsüz belge tespiti yaptığında durumu bize bildiriyor. Biz belgeyi kontrol ediyoruz. Eğer uygunsuzluk tespit edersek ceza uygulamaya konuluyor. Bunun trafik cezaları ile ilgisi yoktur. Bu ceza da sahtecilik karşısında uygulanmaktadır” dedi.

Bu açıklamanın üzerine Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Yüceulu da, “sahtecilik ve usulsüzlüğe karşı verilen cezalara bizim itirazımız olmaz” karşılığını verdi

Otobüs firmalarına uyarı

Toplantının diğer bölümünde ise Türkiye ile Gürcistan ve Azerbaycan arasında faaliyet gösteren karayolu ile yolcu taşımacılarının sorunları ele alındı.

Karayolu Düzenleme Daire Başkanı Yaşar Asiler, Türkiye ile Gürcistan arasında 23 firmanın 78 hatta, 628 araç ve 28 bin 33 koltukla karşılıklı sefer düzenlediklerini bildirdi. Türk ve Gürcü firmalarının aralarında yaptıkları anlaşmadan sonra Bakanlığa başvurarak kendilerinden izin belgesi aldıklarını, denetlemenin ise gümrük idaresi ile Polis tarafından yapıldığını ifade eden Asiler, 22 Aralık 2001 tarihinde Gürcistan’dan gelen yazı üzerine bu hatta izin belgesi vermeyi durdurduklarını da ifade etti.

Gürcistan heyeti ise Türk firmalarının Gürcistan’da anlaşma yaptıkları firmaların gerçekte taşıyıcı olup olmadığını belirlemek istediklerini, bundan böyle yeni başvuru yapılması halinde izin öncesi Gürci taşımacıyı araştırıp Türkiye’ye bilgi vereceklerini ifade etti.

Gürcistan Kara Ulaştırması Ajansı Direktörü Mikheil Khmaladze, Türkiye’den (İstanbul) Gürcistan ve Azerbaycan’a yolcu taşıyan firmaların bir yanlış uygulamasını tespit ettiklerini, bundan sonra bu tür olaylara izin vermeyeceklerini de bildirdi. Azerbaycan’a yolcu götüren Türk taşımacılarının Gürcistan’dan ancak transit geçebileceklerini, İstanbul’dan Gürcistan’a yolcu getiren taşımacıların da Azerbaycan’a gidemeyeceklerini anlatan Khmaladze, “Ancak, Türk firmaları iki izin belgesi kullanıp İstanbul’dan kalkan otobüslere hem Gürci, hem de Azeri yolcuları bindirdiklerini tespit ettik. Bu otobüs Gürcistan’a girerken Türk gümrüğüne Gürcistan’a gidiyorum diyor. Gürcistan’a da Azerbaycan’a gideceğini beyan ediyor. Tiflis’te yolcusunu indirdikten sonra ise ikinci yolcusu ile Bakü’ye yoluna devam ediyor.

Bunu biz çok zeki bir uygulama olarak gördük ve bu nedenle bugüne kadar Türk otobüslerine ceza yazmadık. Ama, aynı şey tekrar edilirse önümüzdeki günlerde cezalar başlayacak” diye Türk firmalarını uyardı.

Khmaladze’nin bu sözlerine çok iyi Türkçe bilen Büyükelçi Tariel Lebanidze’nin “Lazların icadıdır. Onlar akıllı insanlardır” şeklinde yaptığı espri salonda gülüşmeler neden oldu.

Türkiye-Gürcistan Kara Ulaştırması Komisyonu toplantısına Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı heyetinin yanı sıra Türkiye’den Gümrük ve Ticaret Bakanlığı uzmanı Elif Karakurt ve Hasan Ödek, Ekonomi Bakanlığı uzmanı Taylan Çoban, TOBB adına Onur Taner, UND adına Alpdoğan Kahraman, UKAT adına Hakan Erdem katılırken, TOFED’i de Uluslar arası İlişkiler Uzmanı Murat Kandemir temsil etti.

İki gün süren toplantılar sonrasında üzerinde anlaşmaya varılan konulara ilişkin protokol Karayolu Denetleme Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu ve Gürcistan Kara Ulaştırması Ajansı Direktörü Mikheil Khmaladze arasında imzalandı.

Bu haber 1378 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ulaştirma

Türkiye'nin otobüs üretim üssü olmasını biz sağladık

Türkiye'nin otobüs üretim üssü olmasını biz sağladık Busworld Türkiye 2012'ye TOFED etkinlikleri damgasını vurdu. Erdoğan Busworld'u önemsiyoruz dedi.

Otobüsçülüğün merkezi Türkiye!

Otobüsçülüğün merkezi Türkiye! Busworld Türkiye 2012'de üreticilerle işletmeciler buluştu
Buwsorld'un ardından23 Nisan 2012

ANKET

Firma tercihinizde ilk önce neye dikkat edersiniz

Tüm Anketler

Ulaştırma Dünyası

 
 

Otobüs Dünyası

  

Talep Ve Şikayet

Ulaştirma Bakanlığı


Karayolları Bilgi Hattı

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Root/default.aspx


HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Yeni Ulaştırma Dünyası © 2010 Tüm hakları saklıdır. Ulaştırma Dünyası Gazetesi Ulaşım, Taşıma, Kara, hava, Deniz, Demiryolu, Lojistik, Otogar, Turizm, Otomotiv, Otobüs, Uçak, Metro, Tramvay, Gemi, Tır, Otomobil, Taksi, konu başlıklarında haberler yayınlamaktadır.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi