Ulaştırma Dünyası Gazetesi Ulaşım Taşıma Haberleri
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Ulaştırma Dünyası

Site Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Sayac

 

   

Samsun Haber 

     Galip Öztürk    

Uluslararası yolcu taşımacılığı

A. Yalamanoğlu

05 Temmuz 2010, 15:16

A. Yalamanoğlu

Uluslararası yolcu taşımacılığı hem farklı, hem de çok önemlidir.

 

Genelde tüm uluslararası taşımalar, özelde ise uluslararası yolcu taşımacılığı büyük bir öneme sahiptir. Otobüsçülerimiz de bu anlamda önemli bir uluslararası yolcu taşıma işi yapmaya çalışıyorlar. Öncelerde iyi olan işler zamanla bozuldu. Bir nevi uçağa karşı yenildik. Pek de elimizden tutulmadı. Şimdi belirli ülkelere yönelik az sayıdaki seferlerle de olsa bu iş sürüyor, üstelik kalitesi de artıyor. Uluslararası otobüsçülüğü yaşatmak için elbirliği yapmalıyız. Hükümet de destek vermeli, kolaylık sağlamalı.

Uluslararası yolcu taşımacılığı sorunlarının bir kısmının kendi ülkemiz tarafından çözülmesi beklenirken, diğer bir kısmının karşı tarafça çözümü gerekir. Karşı tarafça çözülecek sorunlar da iki ülkenin ortak toplantılarında ele alınır. 

Geçen hafta bu kapsamda bir Türkiye-Yunanistan toplantısı yapıldı. Uluslararası yolcu taşımacılığına verdiğimiz öneme de bağlı olarak mümkün olan, her fırsatta katıldığımız bu toplantılardan Yunanistan ile yapılanına da katıldık. Hatta iki ülke taşımacılarının kaynaştırılması amacıyla misafir heyete bir de yemek verdik. Bu vesile ile uluslararası yolcu taşımacılığına bir göz atmakta fayda gördüm. Bu arada mesleki çalışmamın çok önemli bir bölümünü uluslararası yolcu taşımacılığında üst düzey yönetici olarak geçirdiğim için, bu konunun bana her zaman heyecan verdiğini de belirteyim. 

İlk dönemler

Öncelerde havayolu taşımacılığı az ve pahalı idi. Bu yönüyle çoğu kişi için biraz lükstü. Bu nedenle karayoluyla seyahatler tercih edilirdi. Henüz insanlarımızın Avrupa’ya ya da Avrupalıların ülkemize seyahatleri çok fazla değildiyse de yine de otobüsle seyahatler önemli idi. Pek de iyi olmayan yol ve otobüslerle uzun süre hizmet verildi.

İşçilerin gitmesi

Bir dönem geldi ve Avrupa ülkelerinin bir kısmında işgücü açığı oldu. Bunun karşılanmasında ülkemiz de gündeme geldi. Çok sayıda insanımız çalışmak için başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın yolunu tuttu. Tabii ülkemizle de kuvvetli bağları vardı. Hemen her yıl otomobil, otobüs ya da uçak ile ülkemize gelip gittiler. Hem de çokça ve enteresan bagajlar ile. Bu çok büyük bir ekmek kapısı oldu otobüsçüye. Uzun yıllar da sürdü. 

Zamanla bunların gelişleri azaldı. Gelenlerden de uçağı tercih edenler çoğaldı. Yugoslavya krizi de çok etkiledi ve bu ekmek kapısı neredeyse kapandı. Yugoslavya parçalanıp huzur gelse de eski canlılık olmadı. 

Doğu bloğunda yıkılma

Doğu bloğu ülkelerinde pek çok şeyin kıtlığı vardı. Seyahatler de pek azdı. İnsanlar diğer yerlerdeki yaşamın uzağındaydılar. Bir gün gelip yönetim değişince, hem diğer ülkeleri görmek, hem de bu ülkelerdeki mallardan almak istediler. Önce kendi ihtiyaçları için, sonra da ticaret için mal almaya gelip gittiler. Gerek gezme, gerekse ticaret işinden otobüsçüler epey ekmek yedi. Otobüslerin yarısı yolcu, diğer yarısı da eşya dolu seyahatler yapıldı. Bagaj için arkaya karavan eklendi. Bagajlar için kamyon bile tutuldu. Zamanla bu ihtiyaç da azaldı. Ardından kadın-erkek bazı kimseler, çalışmak için Türkiye’ye gelmeye başladı. Kendilerine uygun işlerde çalıştılar. Bunlar da azaldı ise de hala kısmen var.

Turizm gelişleri

Önce Avrupa’dan insanlar turizm amaçlı olarak Türkiye’yi tercih etmeye başladı. Bunu doğu bloğu ülkeleri takip etti. Zamanla Rusya önemli bir yer tutmaya başladı. Bunların sayısı çok olmakla birlikte çoğunlukla uçağı seçtiler. Sadece yakın komşularımızdan bazıları, yaz ayları için epey sayıda turizm grupları ile ülkemize otobüslerle gelip gidiyorlar. Muhtemelen bu daha uzun yıllar sürebilir.

Son durum

İnsanların refahının ve konfor isteğinin artması, hızlı ulaşım istekleri uçağın tercih edilmesine yol açtı. Havayolu firmalarının ve devletlerin havacılığı ve turizmi teşvik etmek için getirdiği kolaylıklar uçağı ucuzlattı. Ucuz havayolları türedi. Karayolunda her ülke için vize alınması ve sınır geçişi gibi zorluklar iş yükünü arttırdı, para ve zaman kaybı getirdi. Sonuçta otobüs ve hatta tren az kullanılır oldu. Vapurlar ise sadece turistik amaçlı seferlerde iş yapabiliyor.

Bizim ülkemizde uzaklara pek az servis var. Yakın ülkelere az da olsa düzenli taşımalar yapılabiliyor ve günden güne daha da iyi hizmet verilmeye başladı. Yurtiçindeki kalite, yurtdışı taşımalara gecikmeli olarak girdi. Bunun faydası olabilir. Bunun yanı sıra sınırların iki yanındaki yerleşim merkezleri arasında kısa ve orta mesafeli otobüs taşımaları şans bulabilir.

Önemli bir konu

Tüm otobüsçüler insanlara ulaşım hizmeti, çalışanlara istihdam, devlete vergi, ülkeye katma değer yaratıyor. Yurtdışı taşımalar ise bunlara ilaveten döviz açısından para kazandırıyor ya da dövizin başkalarına gitmesini engelliyor. Ayrıca bu taşımalarla gelen insanlar otel, lokanta, tatil yeri, alışveriş merkezi gibi yerlere de yurtdışından müşteri getirip imkan yaratıyorlar. Bu yönüyle önemli bir iş yapıyorlar. Ancak durumları iyi değil. Yabancı ülkelerin bir kısmında kendi otobüsleri çok ucuz yakıt aldığı için bizimkilerden avantajlı. Bu hatları onlar elinde tutuyor. Bizimkiler ise gümrüksüz akaryakıt avantajını bile kaybettiler. 

Şimdi vizelerin de kolaylaştırılması hatta kalmasına bağlı olarak yeni fırsatlar doğabilir. Özellikle de sınıra yakın önemli merkezlerdeki otobüsçüler bu türden düzenli-düzensiz taşımalar yapabilirler; sınırların iki yakasındaki komşu şehirlerarasında düzenli, düzensiz seferler arttırılabilir.

Biz zararda olan otobüsçülerin sorunlarını öğrenip çözümüne destek olmaya çalışıyoruz. Bu çabalarımız da sürecek. Tabii onların da bizimle daha fazla işbirliği yapmaları gerekiyor. Ancak bir şeyleri birlikte düzeltebiliriz.

Bu haber 1091 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Buwsorld'un ardından23 Nisan 2012

ANKET

Firma tercihinizde ilk önce neye dikkat edersiniz

Tüm Anketler

Ulaştırma Dünyası

 
 

Otobüs Dünyası

  

Talep Ve Şikayet

Ulaştirma Bakanlığı


Karayolları Bilgi Hattı

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Root/default.aspx


HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Yeni Ulaştırma Dünyası © 2010 Tüm hakları saklıdır. Ulaştırma Dünyası Gazetesi Ulaşım, Taşıma, Kara, hava, Deniz, Demiryolu, Lojistik, Otogar, Turizm, Otomotiv, Otobüs, Uçak, Metro, Tramvay, Gemi, Tır, Otomobil, Taksi, konu başlıklarında haberler yayınlamaktadır.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi